• 17 Aralık 2017
  • 490 kez görüntülendi.
Mucize çörek otu yağı ve saç dökülmesi =>>

Mucize çörek otu yağı ve saç dökülmesi =>>

Çörek Otu Yağı Faydaları Neler?
Saç bakımıyla ilgili yapılan araştırmalarda yağlı saçların çabuk döküldüğü tespit edildi. Saç yağlanmasına neden olan faktör ise dehidrotestosteron hormonu. İşte çörek otu yağı saç bakımı için mucizevi etkisini bu hormon üzerinde gösteriyor. Bu yazımızda çörek otu yağı ile saç bakımı ( saç dökülmesi ve saç beyazlaması )ve cilt bakımı hakkında bilgi vereceğiz.

Çörek otu içeriğinde yaklaşık % 35 bitkisel yağ, %20 protein, %35 karbonhidrat vardır. Nigellon, timokinon, linoleik asit, oleik asit, palmitik asit, kalsiyum, demir, çinko, sodyum, potasyum, bakır, fostor, magnezyum, selenyum, fosfor, A, B ve C vitamini içerir.

Çörek otu yağı nasıl kullanılır?
Sabah ve akşam günde iki defa olmak üzere birer silme çay kaşığı çörek otu tüketebilirsiniz.

Çörek otunu ağzınızda bir süre bekletin ve bir miktar yumuşadıktan sonra çiğneyip yutun. Eğer hakiki bal bulma imkanınız varsa çörek otunu dövüp bekletmeksizin bu balla karıştırabilir ve çörek otu bal karışımını günde iki çay kaşığı tüketebilirsiniz. Yağ olarak tüketmek istiyorsanız, sabahları aç karnına bir çay kaşığı çörek otu yağı’nı bir bardak su ile birlikte alabilirsiniz. Bilimsel bir tavsiye olmamakla birlikte genel olarak çörek otu yağı birer gün arayla kullanılmalıdır.

Çörek otu yağı; masaj yağı olarak kullanılabilir ( saç bakımı , cilt bakımı ve vücut bakımı ). Oral yoldan günde iki defa yarım çay kaşığını aşmayacak şekilde hem kendisi hem de çörek otu yağı kullanmak bağışıklık sistemi, böbrekler, sindirim sistemi, bağırsaklar, sinir sistemi gibi sistemlere olumlu etki gösterecektir. Tabi bu bitki ile alakalı ciddi bir rahatsızlığınız veya alerjiniz yoksa ve doktor onayı ile çörek otu yağını uzun süreli kullanabilirsiniz.

Saç Bakımı, Saç Dökülmesi ve Saç Beyazlamasına çörek otu yağının faydaları
Saç dökülmesi ve saç beyazlaması için çörek otu yağını kafa derisi üzerine masaj yapabilirsiniz. Yeni saç çıkarma ve saç gürleştirme için Çörek Otu Yağını saçınıza iyice yedirip 3-4 saat beklemeniz gerekiyor. Çörek otu yağının önemli bir özelliği DHT ( Dihidrotestosteron ) adı verilen aktif testesteron hormonunu baskılamasıdır, bu nedenle çörek otu yağı saça masaj şeklinde sürüldüğü gibi oral yollardan alınarak da DHT hormonunun saç üzerindeki etkisini inhibe eder.

Çörek otu yağından etkin faydalanmak için 5 günde bir defa masaj şeklinde uygulayabilirsiniz. Bunun için 2-3 çay kaşığı çörek otu yağı bir yemek kaşığı zeytinyağıyla karıştırılıp, saç bölgesine sürülür ve 3-4 saat beklenir. ( Özellikle erkeklerde etki etmeme ihtimali yoktur. )

Çörek otu yağı saçları nasıl güçlendiriyor?
Saçların dökülmesi‘nin en önemli nedeni saçların yağlanmasıdır. Yağlı saçlar hızla zayıflayarak dökülür. Ana mantık ise yağlı saçların temel sebebinin testosteron olduğu düşünülmektedir. İşte çörek otu yağı hem oral yoldan hemde masaj yoluyla bu sorunu gideriyor. Çörek otu Yağı en iyi saç bakımı yağıdır.

Aynı zamanda; DHT (Dehidrotestosteron) ile ilişki ve mastürbasyon arasında bağ vardır. Bu şekildeki yoğun aktiviteler vücutta salgılanan DHT hormonu miktarını arttırarak saç dökülmesi ve saç beyazlamasını hızlandırır.

Aşırı aktiviteler fazla oranda testosteron hormonunun DHT’ye çevrilmesine sebep olur. Vücutta aşırı oranda oluşan DHT kelliğe, saç beyazlamasına ve aynı zamanda prostat bölgesindeki zayıf kan dolaşımının tetiklediği prostat büyümesi ihtimalini doğurur.

Çörek Otu Yağı Saçları Korurken, Vücudun Aşırı Kıllanmasını Önlüyor
Bazı okuyucularımız şunu sorabilir; çörek otu yağı saç üretimini arttırıyor, bu nedenle vücutta da kıllanmayı arttırır mı?

Cevap: Hayır, tam tersi bir durum söz konusu.

Çörek otu yağı öyle mucizevi bir etkidir ki, saç dökülmesini önleyip yeni saç üretimini teşvik ederken vücudun diğer bölgelerinde meydana gelen aşırı kıllanmayı da önlemektedir. Nedeni yine DHT hormonundan gizlidir. Bu hormon saç dökülmesine neden olurken, vücudun ise aşırı kıllanmasına neden olur. Çörek otu yağı ise; DHT’nin tüm yan etkilerini baskıladığından, hormon fazlalığından kaynaklanan aşırı kıllanmanın da önüne geçer.

Saç dökülmesini durdurmak için DHT Hormonu Baskılama Önerileri

Mastürbasyon gibi aşırı cinsel aktivitelerden sakının.
Hormonlu et ve süt ürünleri alımını azaltın. Kırmızı Et yerine, deniz ürünlerine ve kümes hayvanlarına yönelin.
Prostat büyümesini engellemek için, L-arginine ve Isoflavones içeren çekirdek, doğal fındık, fıstık gibi gıdaları tüketmeye çalışın.
Taze Sebze ve Meyve tüketimine önem verin.
Egzersiz yapmayı ihmal etmeyin.
Bilimsel Araştırmalara göre çörek otu yağının faydaları
Radyasyon Zararlarını Önler: Çörek Otu Yağı (NSO= Nigella Sativa ) ve aktif bileşeni olan thymoquinone ( timokinon ) radyasyona bağlı nitrosatif stresten korur.
Kalp Krizlerine Karşı korur: Timokinon maddesi özü deneysel kalp krizi ile ilişkili hasara karşı koruyucu bir etkiye sahiptir.
Diyabet ile ilişkili Böbrek Hasar önler: Çörek Otu Yağı thymoquinone özü deneysel diyabetik nefropati üzerine koruyucu etkileri vardır.
Alzheimer İlişkili Nörotoksisiteyi önler.
Meme kanserinde bastırır: Çörek otu yağı içinde bulunan etken madde thymoquinone ( timokinon ) özü tümör büyümesini inhibe eder ve kanserli hücrelerin ölümüne (apoptoz) neden olur.

Bayanlarda Göğüs Büyümesinin sağlanması için çörek otu ve çörek otu yağı kullanılmaktadır.

Gerek dahili olarak gerekse harici olarak kullanılmaktadır. Harici kullanımda; ister tek başına isterse şerbetçi otu ile karıştırarak bir karışım hazırlamak mümkündür. Tarif için bknz: Şerbetçi Otu Faydaları

Çörek Otu Yağı ile Cilt Bakımı
Sedef Hastalığı, egzema, mantar gibi cilt bakımı isteyen durumlarda çörek otu yağı ilgili bölgelere doktor tavsiyesi ile sürülebilir. Bunun için 1 ölçek çörek otu yağı ve bir ölçek zeytinyağı karıştırılır, ilgili bölgelere masaj yolu ile uygulanır. Eğer mümkünse; bu karışımın içine 3-4 damla kadar ( aşırı kaçmamak lazım ) bknz: biberiye yağı veya çay ağacı yağı konulabilir. ( Nadiren görülse bile Alerjik reaksiyonlara karşı dikkat edilmesinde fayda var ). Çörek otu yağı sivilce sorunları içinde kullanılabilir. Yukarıdaki preparat eğer hassasiyet yoksa cilt için de uygulanabilir.

Ayrıca çörek otu yağı;

Parkinson Hastalığını önler.
Diyabetik Patolojileri önler.
Glakom
Bunaklık
Myastenia gravis
Nörodejeneratif koşullar
Postural Taşikardi Sendromu
Şizofreni

gibi hastalıklarda çeşitli kullanım imkanı vardır. ( Daha çok araştırma gerekli )

Diyabet ve Metabolik Hastalıkları Dergisi obeziteyle mücadelede , çörek otu yağının gezegendeki en etkili doğal ilaçlar arasında olduğunu içeren çalışma yayınladı.

Egzemeya karşı çörek otu yağı
İranlı araştırmacılar tarafından yapılan son çalışmada, çörek otu yağı‘nın el egzaması şiddetini azaltmada cilt kremi Betametazon kadar etkili olduğu saptanmıştır. Bu siyah tohum yağının neredeyse hiç yan etkisinin olmadığı anlaşılmıştır.

Çörek otu yağı tüm süpermikropları öldürebilecek güce sahiptir. Özellikle hastanelerde yoğun olarak karşılaşılan bu direnç kazanmış mikroorganizmalar çörek otu yağı ile öldürülebiliyor. Örneğin, metisiline dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) adlı mikroorganizma en tehlikeli türlerden biridir. Dünya genelinde hastane ve bakım evlerinin başına bela olan sıradan Staph enfeksiyonları jenerik antibiyotiklere dirençli hale geliyor çünkü MRSA genellikle invaziv prosedürler, intravenöz tüp ve yapay eklem ameliyatlarında özellikle yaşlıları tehdit etmektedir. .

Böbrek Hastalarına Çörek Otu Yağının Faydaları

Diyalize bağımlı yaşamak zorunda kalan böbrek yetmezliği bulunan hastaların doktor kontrolünde olması şartıyla çörek otu yağı kullanmaları pek çok fayda sağlayacaktır. Bknz: Böbrek hastalarına çörek otu yağı

Okuyucularımız,çörek otu yağı alırken nelere dikkat etmeli?
Çörek otu yağı kullanmaya başlayacaksanız öncelikle çok iyi marka çörek otu yağı temin etmelisiniz. Aldığınız ürünün üzerinde mutlaka ve mutlaka SOĞUK PRESS yazması gerekmektedir. Nedir soğuk press sıkma? Yani yağı elde edilecek tohumlar direk basınçla ezilerek yağı çıkarılıyorsa soğuk press yada sıkma-sızma adını alır. Diğer yağ çıkartma yöntemleri ise kimyasal ve ısıl işlem zoruyla yağ çıkartmadır.

Soğuk press çörek otu yağı fiyatı ise piyasada ve internet ortamında 30 TL ile 60 TL arasında değişmektedir.

Not: Hamile bayanlara çörek otu yağı kullanmalarını önermiyoruz yine emziren bayanların ve sağlık sorunları olanların doktor tavsiyesine başvurmadan kullanmaları doğru değildir.

Sağlıcakla Kalınız….

336
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica