• 13 Nisan 2018
  • 636 kez görüntülendi.
Her gün en az 15 dakika yürürsen vücudunda meydana gelen 10 mucizevi değişiklik

Her gün en az 15 dakika yürürsen vücudunda meydana gelen 10 mucizevi değişiklik

Hipokrat’ın ünlü cümlesini hiç duydunuz mu: “Yürüyüş, insan için en iyi ilaçtır”? Daha iyi bir gece uykusu sağlıklı bir diyetle birleştiğinde o kadar sağlıklı olursunuz ki hastanenin nerede olduğunu dahi bilmezsiniz. Her gün sadece 15 ila 30 dakika yürümekle sadece harika bir fiziğe kavuşmakla kalmazsınız da, sağlığınızı da korursunuz.
Evet gelelim her gün en az 15 dakika yürüdüğünüzde vücudunuzda meydana gelecek değişikliklere

1. Beyninizde pozitif değişiklikler meydana gelir.

100 denek üzerinde yağılan çalışmada şöyle bir sonuç ortaya çıkmış: Yürüşüş beyin sağlığına olumlu etki yaparak erken bunama ve Alzheimer hastalığı riskini yüzde 87 oranında azaltmış ve genel olarak akıl sağlığını son derece olumlu etkilemiş. . Ayrıca zihinsel stresi azaltmış ve daha yüksek düzeyde endorfin hormonu salgılanmasını sağlamış.

2. Akciğerin kapasitesini artırır:

Yürüme kan dolaşımındaki oksijen akışını arttıran ve akciğerlerinizi güçlendirmeye yardımcı olan, ayrıca toksinleri ve atıkları yok eden aerobik bir egzersizdir. Yürüyerek, akciğer hastalıkları ile ilgili bazı semptomları hafifletir ya da ileride ortaya çıkabilecek sorunların önüne geçmiş olursunuz.

3. Pankreas üzerinde yararlı etkileri

Yapılan araştırmalar gösterdi ki yürüyüş diyabeti önlüyor. Bu hastalığa yakalanamadan önce yürüyüşe başlarsanız hastalık sizi teğet geçecektir.

4. Kemikleri ve eklemleri güçlendir

Yürüyüş, eklemlerde daha fazla hareketlilik sağlar, kemik erimesini önler ve kırılma riskini azaltır. Artrit Vakfı kas sertliği ve inflamasyon gibi, eklemlerde ağrı azaltmak için düzenli olarak günde en az 30 dakika yürüyüş öneriyor.

5. Sırt ağrısının giderir

Yürüme, genellikle daha fazla çaba gerektiren yüksek etkili egzersizler yaparken sırt ağrısı çekenler için gerçek bir cankurtaran olabilir . Yürüme, omurga yapısı arasındaki kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur ve sağlıklı bir omurga için hayati olan duruş ve esnekliği geliştirir.

6. Gözler üzerinde pozitif etki:

Her ne kadar yürüş ile gözler arasında doğrudan bir bağ yok gibi görünse de beyne gönderilen bol miktarda oksijen birçok göz hastalığının gelişmesini önlemiş.

7. Depresyondan Çıkmanızı Sağlar.

Yürüme depresyon belirtilerini iyileştirir özellikle majör depresif bozukluğu olan hastalarda mucizevi etkilere sahiptir. Bir arkadaş ya da sevilen biriyle bir yürüyüş, mutluluk etkisini çoğaltacak ve ruh halinizi geliştirecek!

8. Kalp Hastalıklarını Önler

Amerikan Kalp Derneği’ne göre, kalp ve damarla ilgili hastalıkların veya felçlerin önlenmesinin en iyi yolu tempolu yürüyüştür . Bu aktivite, kan basıncını ve kolesterol seviyelerini düşürür, kan dolaşımını iyileştirir böylece kalp hastalıklarının ortaya çıkmasını önler.

9. Vücudunuzu sıkılaştırarak fit görünmenizi sağlar:

Kasları sıkılaştırmak ve kilo vermek yürüyüş yaparak da yapılabilir . Günde 10 bin adım yürüme alışkanlığı edinin.

10. Sindirimi kolaylaştırır, hazımsızlığı ve şişkinliği giderir

Her gün 30 dakikalık yürüme , gelecekte kolon kanseri riskini azaltmakla kalmaz , aynı zamanda sindirimimizi iyileştirir ve kabızlığı önler, bağırsak hareketlerimizi düzenlemeye yardımcı olur.

336
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica